hrad Preitenstein
Preitenstein
Zřícenina hradu na stolové hoře u Nečtin (okres Plzeň sever)
Hrad založil ve 30. letech 14. století Jan Lucemburský jako vojenský opěrný bod na zemské stezce. Záhy se však dostává do držení Oldřícha Pluha z Rabštejna. Karlem IV. byl po roce 1333 vykoupen a setkáváme se s ním mezi nezcizitelnými uvádenými v Majestas Carolina. Od konce 14. století byl zastavován. Za Zbyňka z Kočova byl v roce 1434 opraven, poté však dobyt. Od roku 1441 sloužil jako sídlo Buriana z Gudštejna. Po držení Gudštejny se vrátil do královských rukou a Ferdinand I. ho pak zastavil Pluhům z Rabštejna. Okolo poloviny 16. století hrad po vypálení, které bylo součástí trestu Kašpara Pluha, zpustnul.
Hrad zaujal celý plochý vrchol strmé stolové hory. Největší pozornost byla věnována opevnění přístupové strany, kterou zajišťovaly celkem tři linie hradeb za sebou. Příchozí nejdříve vstoupil do vnějšího parkánu, poté prošel kolem hradby vntřního parkánu až ke druhé, zřejmě věžovité, bráně a branou třetí vystoupal na horní plošinu kopce. Ta byla rozdělena na menší západní a větší východní část. Hranu prvé z nich, z níž vytupují dva skalnaté baštovité výstupky, zajišťovalo zřejmě jen lehčí opevnění. Její vnitřní plocha je prázdná, a mohla nejspíše posloužit jako tábořiště. Větší východní část opevňovala masivní obvodovou hradbou, k níž se po celém obvodu přikládala zástavba. Zhruba ve středu vstupní strany se nachází okrouhlý reliefní relikt u něhož (nejde-li o pozůstatky nějaké novověké stavby) nelze vyloučit, že jde o pozůstatky okrouhlé věže. Z domů přiléhajících k hradbě dnes nejnáročnější podobu vykazují zbytky severního s valeně zaklenutými místnostmi.
Preitenstein předtavuje ryze účelovou vojenskou stavbu. Ostatní funkce, zvláště rezidenční, zde byly významně redukovány. Hrad byl v podstatěvelkými opevněnými kasárnami, použitelnými i jako zimoviště většího vojska. Doposud ne zcela doceněný hrad, spolu s Adšpachem jsou patrně jediné hradní nvostavby, které Jan sám postavil, náleží typu vojenského opěrného bodu. Tedy typu staveb, jejiž vznik se doposud spojoval až s husitskými válkami. pro vojáskou povahu zakladatele je příznačné, že narozdíl od nádherných a pohodlných hradů jeho syna Karla IV. vystavěl strohou účelovou pevnost.
Literatura
Durdík,T. 2002: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha, str. 453 - 454
Náhledy fotografií ze složky hrad Preitenstein